Menu
Staff List 2018 - 2019

Title

Forename

Surname

Job Title

Mrs 
Alison
Alder
Attendance Clerk
Mrs
Andrea
Baker
Science
Mr
Jeremy
Baker
Associate Vice Principal 
Mr
Arshad
Basharat
ICT Support Team
Mrs
Emma
Bayliss
Head of Year 8
Mrs
Samantha
Beasley
English
Mrs
Andrea
Belitzki-Grix
MFL Assistant 
Mrs
Michelle
Bell
Head of MFL
Miss
Emma
Bentley
Music
Mr
Andrew
Biggs
Maths  
Mrs
Karen
Bird
Numercy Mentor
Miss
Jessica
Brooks
ICT and Business
Ms
Kerryann
Browne
Geography
Mr
James
Bulloch
MIS Manager
Mrs
Claire
Byfield
Literacy 
Mrs
Tara
Carter
Mathematics
Mr
Jack 
Chapman
Head of Science 
Mrs
Theresa
Charlton
Admin Assistant
Mrs
Alexandra
Chew
Technology
Ms
Danetta
Cleveland
Pastoral Manager
Mrs
Emma
Cross
Learning Mentor
Mrs
Sarah
Crozier
Teaching Assistants
Mrs
Daniela
Davies
Head of year 13
Mrs 
Eleanor 
Deegan
Teacher of English
Mrs
Judith
Devlin
Head of year 9
Miss
Kyna
Dixon
Teaching Assistants
Mr
James
Docherty
Head of History
Ms
Catherine
Doyle
Teaching Assistants
Mr
Dennis 
Easy
Family Support 
Mr
Fred
Eburah
Head of PE
Mrs 
Sarah
Eden 
Health and Social Care
Mrs
Nadine
Elliman
Mathematics
Mr
Alex
Flood
Head of 6th form 
Miss
Jo-Ann
Fluke
Technology Assistant
Mrs 
Belinda
Friar
Cleaner
Mrs
Annette
Fulford
Lunchtime Supervisor
Mrs
Sonya
Gay
Senior Faculty Assistant
Mr
William
Gay
Humanities
Miss
Maxine
Geoghegan
Head of Technology
Mr
Nathan 
Gilmore
Science 
Mrs
Philippa
Goff
Cleaner
Mrs
Irene
Goff
Cleaner
Mrs 
Sharon
Gould
Cleaner
Mr
Daniel 
Greatrex
Teacher of PE 
Mrs 
Jade 
Haddon
RE
Mr
Robert
Hall
Science 
Miss
Victoria
Hampshire
Science
Mrs
Christine
Harrison
Snr Literacy Tutor and EAL
Mr
James
Harrison
ASSISTANT PRINCIPAL 
Miss
Jessica
Hawes
Teacher of Science 
Mrs
Sarah
Hawkeswood
Catering Manager
Mr
John
Hemming
Teaching Assistants
Miss
Dolores
Henry
Lunchtime Supervisor
Mrs 
Clare
Hensey
Cleaner 
Mrs
Nuala
Hickey
School Nurse
Mrs
Pamela
Homer
Exams Officer
Mr
Joseph
Howes
Science Teacher 
Mrs
Joanne
Hughes
Attendance Officer 
Mr 
Joseph
Hughes
Teacher of Business 
Mr
Arif
Hussein
Cover Supervisor
Mr
Alan
Jaep
Technology Technician
Mrs
Lyn
Jervis
Head of BJC SENCO
Mrs
Mary
Johnson
Head of Performing Arts
Ms
Wendy
Jones
Cover Supervisors
Mrs 
Deborah
Keeves
Senior Librarian
Mrs
Debbie
Knowles
Lunchtime Supervisor
Mrs
Maria
Lavelle
Head of year 11
Mrs
Amy
Lavin
Humanities
Mrs 
Rebecca
Layton
Cleaner
Miss
Elizabeth
Leslie
Lunchtime Supervisor
Mrs
Clare
Linehan
ASSISTANT PRINCIPAL 
Mrs
Catherine
Lochrie
Lunchtime Supervisor
Mrs
Martina
Loughrey
Literacy Mentor
Ms
Lynette 
Mackie
Cleaner 
Ms
Heidi
Mannion
Teaching Assistants
Mr
Christopher
Martin
Head of School 
Mrs
Sharon
Matthews
Senior Lab Technician
Mrs
Sarah
McCabe
Head of year 7
Mrs
Lisa
McGinley
Technology
Ms
Julie
McLeod
Behaviour Admin Asst
Mr
Richard
Miastowski
Head of year 12
Miss
Martina
Moran
Head of RE
Miss
Nicola
Mortimer
Drama
Mrs 
Mairead
Murray
EAL Support 
Mr
Edward 
Muntzer
English
Mr
Paul
Nolan
Senior ICT technician
Mrs
Rachel
O'Brien
Religious Education
Mirs 
Anna
O'Driscoll
Chaplain
Ms
Gillian
O'Reilly
ASSISTANT PRINCIPAL 
Mr
William
O'Reilly
ICT Manager 
Mr
Ruari
O'Sullivan
Science Teacher 
Mrs
Maria
Ottobanje
ICT
Mrs
Dawn
Page
Cleaner 
Mrs 
Annette
Parkes
Cleaner 
Mrs
Michelle
Patrick
English
Mrs 
Claire 
Perry
ASSISTANT PRINCIPAL 
Mr
Thomas
Perry
ASSOCIATE VICE PRINCIPAL 
Miss
Audrey
Radinez
Modern Foreign Languages
Mr
John
Rafter
Maths Teacher 
Mr
Simon
Ridgeway
English
Mrs 
Tonia
Robertson-Rogers
Science 
Mr
David
Robinson
Site Manager
Mr 
Jay
Rowley
Assistant BSS
Mr
James
Russell
Assistant BSS
Mrs
Mary
Ryan
Learning Mentor
Mr
Saqib
Sattar
Cover Supervisors
Mr
Lee
Saunderson
Maths
Mrs
Rachel
Siddall
English
Miss
Georgina
Sims
Maths 
Mrs 
Ami
Smith
Teaching Assistants
Mr
Richard
Smith
VICE PRINCIPAL  
Mr
Paul
Smyllie
Head of John Paul House
Mrs
Victoria
Statham
Modern Foreign Languages
Miss
Bethany
Stephens 
Teacher of PE 
Mr
Fred
Stephenson
Head of year 10
Mr
Joseph
Stevens
Head of Media
Mrs
Dawn
Sullivan
Art
Mrs
Lisa
Taylor
Student Data Officer
Mr
Daniel 
Tehan
Careers Advisor
Mrs
Anne-Marie
Tibbits
Reception 
Mrs
Heather
Tierney
PE
Ms
Emma
Tipper
Head of English
Mr 
Andrew
Tipper
Science 
Mrs
Tracey
Todd
HLTA
Mr 
Edward 
Trafford
Maths 
Mrs
Claire
Tullett
Senior Administrator
Mrs
Penny
Ulmkalns
English
Miss
Claire
Vaissiere
Cleaner 
Ms
Julie
Walker
Lunchtime Supervisor
Miss
Hannah
Walters
English
Mr 
David
Walton
Maths
Mrs
Denise
Ward
Finance Officer
Ms
Sophie
Wiggins
Senior Numeracy Tutor
Mrs
Sharon
Williamson
Strategic Business Manager 
Mrs 
Bunriant
Wilson
Cleaner 
Mr
Paul
Wood
ICT Support Team
Mr
Nick
Yeomans 
Science Technician
Useful Links for Parents
Accelerated Reader HomeConnect
MyChildAtSchool - Login
MyChildAtSchool - Parent Guide
ParentPay
Information For Parents
Alvechurch Academy Education Programme
Asthma Consent Form
Bursary Application Form 2018-19
Bursary Policy 2018-19
Curriculum Guides
DofE Awards
Early Finish for students
Education Engagement Day 2017
Educational Visits
Exams - Candidate Information, Coursework and Controlled Assessments
Exams - Possible Topics for Maths Papers 2 & 3
Free School Meals
Friday Letters
Home School Agreement
Important Dates
Ofsted Parent View
Parents Ambassadors
Parents Forum - Helping Your Child
Parents Handbook
Paying for School Lunches
Physical Education Kit Policy
Safer Travel
School Fund Policy
School Lunches
School Uniform
Social Networks Advice for Parents
Staff Contact List 2018 - 2019
Staff List 2018 - 2019
The Pastoral System
The STACS 7 Year Revision Plan
Transportation
Woodworking design at St Thomas Aquinas School (1971-1990)
Year 11 Education Evening
Year 6 Admissions
Year 8 and Year 9 Options
Education Engagement Day Presentations
General Letters
Letter to Parents - School Attendance - September 2018
07 September 2018
Thursday Letter - End of Term Letter to Parents
19 July 2018
Letter to Parents - July 2018
17 July 2018
Important letter to Parents - Miss Madden June 18
15 June 2018
In order to read some of the information on this page you may need the following software:-

Acrobat Reader